Sanal islami evren

İletişim, insanlık tarihi kadar eskidir. İlk insanlar mağara duvarlarına şekiller çizerek, birbirlerine farklı sesler çıkararak birbirleri ile iletişim kurmaktaydılar. İletişim, günümüze gelene kadar verdiğimiz örnekler gibi birçok evreden geçmiştir.

islami evrende sohbetBirçok islami imparatorluklar zamanında birbirlerine mesaj yollayan krallar, günlerce haftalarca tek bir mesajın ulaşması ve geri bildirilmesi için beklemek zorunda kalmaktaydılar. Günümüzde ise iletişim iyice gelişmiştir. Anlık bir şekilde hızlıca iletişim kurmamızı sağlayan teknoloji ile bugün birçok ülkeye birçok insana hızlı bir şekilde bağlantı kurabilmekteyiz. İletişim insanların sosyal ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için gereklidir. Yüz yüze ve uzaktan iletişim sayesinde insanlar bu tür ihtiyaçlarını sağlayabilmektedirler. Fakat günümüzde iletişimin tanımlaması nerdeyse değişecek düzeye ulaşmıştır. İnsanlar teknoloji araçları ile iletişimi çok hızlı bir hale getirmişlerdir. İnternet kullanıcıları birbirleri ile hızlı bir şekilde iletişim kurabilmekte ve bilgiyi yayabilmektedirler. İletişimin ihtiyaçlarından biri de insanların sohbet etmeleri durumudur. İnsanlar birbirleri ile konuşarak hayatta kalabilmektedirler. Fakat günümüzün zorluklarından kaçabilmek için birçok fırsat bulunmaktadır. Bunlardan birisi de sanal ortamlardır.

İnternet kullanıcıları, bilgisayarlarını ve interneti kullanarak sanal sohbetlerin gerçekleştiği odalara bağlanabilmektedirler. İnternetin tam anlamıyla 90’lı yıllar itibari ile gelişme göstermesiyle, sanal sohbetlerin gerçekleştiği, hızlı bağlantıların gerçekleştiği programlar kurulmuştur. mIRC gibi sanal sohbetlerin temel alındığı programlar ile milyonlarca kullanıcıya ulaşılmıştır. İnsanlar kendilerine rumuzlar yaratarak bu programlar aracılığı ile sanal muhabbet ortamlarına dâhil olmuşlardır. Günlük hayatın zorluklarından bir nebze olsun sıyrılmak için tercih edilen odalardan birisi de mynet sohbet olmaktadır. Geçmişte ülkemizde çok büyük kitlelere ulaşmış olan bu sanal ortam günümüzde de kullanılmaktadır. Geçmişe nazaran daha az kullanılsa da her zaman kendini yenileştirmiş ve sohbete açık olmuştur. Sohbetlerin gerçekleştirildiği bu ortamlar sadece sanal diyerek nitelendirilmemelidir. Çünkü bu ortamlar başlı başına bir evrendir.

Mutlaka okumalısınız »  mIRC ile islami sohbeti yapmak

Geniş islami mirc network

İçerisinde milyonlarca kişinin bulunduğu bu networklarda insanları yeniliklere sürükler, bambaşka dünyalara götürür. Çünkü hiç tanımadığınız binlerce, milyonlarca kişi bu gibi ortamlarda chat yapabilme imkânını yapabilmektedir. Her türden farklı karakterlerde, farklı tiplerde insanların bulunduğu bu ortamlar, yapacaklarımıza sınır getirmemizi gerektirebilir. Bu sebepledir ki reel hayatta olduğu gibi burada da bir takım kurallar ve bu kuralları denetleyen kişiler bulunmaktadır. Sizleri de bu islami mirc network ‘e bekleriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir