Eski mynet islami sohbeti

İnternet bizlere hızlı iletişimi sunmaktadır. Bu iletişim aracı ile beraber tüm dünya ile haberleşebilme imkânı sunulmaktadır. Bir bilgisayardan bir diğerine mesajların gönderile bilip feedbacklerin yapılabileceği internet sayesinde insanlar birbirleri ile sohbet edebilmektedirler. Hızlı iletişimin mümkün olduğu internet, zamanla içerisinde birçok ortamı beslemiş ve barındırmıştır.

Zamanla yoğun bir kullanıma ulaşmış olan sanal ortamdaki sohbetlerin bulunduğu odalar bazı programlar ile gerçekleşebilmektedir. İnternette sohbetin özü IRC’e dayanmaktadır. IRC bazı programların bilgisayarlarımıza kurulması ve bu programlar aracılığıyla insanların birbirine bağlanmasını mümkün kılmaktadır. IRC programlarının en bilindiklerinden bazılar mynet sohbet, icq ve mIRC’dir. Bugün 2000 doğumluların öncesinde birçok kişinin bileceği programlar olan mynet sohbet, mIRC yüz binlerce belki de milyonlarca insanı aynı ortamda bulundurmaktaydı. Bu ortamlarda bulunan kullanıcılar kendilerine bir rumuz oluşturmaktadır. Burada sohbet ederek, tanımadıkları kişilerle tanışan insanlar yeni dostluklar, arkadaşlıklar edinmektedirler. Geçmişte daha fazla kullanılan bu ortamlar sıcaklığın bulunduğu insanların kendilerini rahat hissedebildikleri birçok kanaldan oluşmaktaydı. Yazdıklarımızı anında karşı tarafa iletme imkanını sunan bu program vakti zamanında hemen her insanın bilgisayarında bulunmaktaydı. Zamanla gelişen internet ile sanal dünya da değişmiş ve günümüzde 4. Büyük güç olarak kabul edilen sosyal ağlar oluşmuştur. Bu sosyal ağlar ile geçmişte büyük kitleler tarafından kullanılan muhabbet odaları günümüzde fazla tercih edilmese de halen bünyesinde kullanıcıları barındırmaktadır. Gerçeklikten bir kaçış olarak nitelendirilebilecek bu sanal muhabbet ortamları, insanları saatlerce içeride tuta-bilmekteydi. Zamanında bu tür programlarla sohbeti mümkün kılan ortamlar özgürlük olarak nitelendirilmekteydi. Özellikle ülkemizde milenyumun başlarında oldukça büyük bir kitle tarafından kullanılan bu programlar, zamanında internet cafelerin chat cafe ismini kullanmalarına bile sebep olmuştur.

Eski mynet sohbet

eski mynet kahve sohbetiKullanıcılar sanal sohbetin gerçekleştiği bu ortamlarda, kendilerine bir nick name yani sanal isim oluşturarak odalara dahil olmaktadırlar. Sanal hayatının bir gerçeği olan nick name bu ortamlarda komutlar kullanılarak kayıt edilebilmektedir. Ve böylece insanın kendisine yaptırdığı dövme gibi sanal kimliği kullanıcıya benimsemektedir. Genel olarak serverlardan oluşan mirc ve diğer programlar içerisinde admin gibi yöneticileri de bulundurmaktadır. İnsanlara unvanlar verilebilmekte ve sohbetlerin belirli seviyelerde kullanılabilmesi sağlanmaktadır.

Mutlaka okumalısınız »  Sanal islami evren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir