Cemaat namazı önemi

Bugün sizlerle cemaat namazının öneminden bahsedeceğiz. Hz. peygamberimiz (sav) söylediği sözler birçok insan gözden kaçırmıştır. İnsanın kıyamet gününde hidayet bulduğu aydınlık, Ey müslümanlar Hz. peygamberimiz bize haber verdiği gibi kim camide cemaat namazı devamlı olarak kılarsa hayırlı yaşamış hayırla ölmüş olur.

Cemaat ile namaz kılan günahları konusunda tıpkı annesinin karnından doğduğu gündeki gibi hasenata sahip olur. Camaat namazının yararlarından biri günahlara kefaret olmasıdır. Ebu Hüreyre (r.a) anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselam buyurdular ki: Allah’ın hataları silmeye ve dereceleri yükseltmeye vesile kıldığı şeyleri size söylemeyeyim mi?” Evet ey Allah’ın Resülü, söyleyin! dediler. Bunun üzerine saydı: Zahmetine rağmen abdesti tam almak. Mescide çok adım atmak. Bir namazdan sonra diğer namazı beklemek. İşte işte ribat budur, işte ribat budur. İşte ribat budur.

Camaat namazının yararlardan bir diğeri de; camide onu kılan birisinin, Allah o kişiye o şiddetli anda kıyamet gününde yolunu aydınlatacağı bir nur kılar ve bu nur ile kişi sırattan güvenli ve tatmin olmuş bir haldeyken geçmesini sağlar. Çünkü bu dünyada camide namazını kılmak için çok meşakkat görmüş ondan dolayı kıyamet gününde Allah’ın rahmetiyle bu olan çabaları makbul olur.

Ey müslüman kardeşim bu dünya hayatında camaat namazı kılmak için çabalar camilere devamlı gidersen bunun etkilerini o şiddetli anlar ve büyük gamlarda sırat üzerinde yürümeyi emredileceği günde mutlaka ve mutlaka önünden var olan bir nur olarak göreceksin.

Cemaat namazını koruman sadık ve masdukun haber verdiği gibi kıyamet gününde senin için bir nur olacaktır. Resülullah aleyhissalâtu vesselam : “Kisinin cemaat namazını kılması evinde veya çarsıda kılacagı namâzdan yirmi beş basamak üstündür. Ve bu durum abdestini iyi bir şekilde alır camiye girer ve namazdan başka hiçbir şey onu çıkarmadığı zaman” buyurmuşlardır.

Mutlaka okumalısınız »  Mutluluk keşfedilmeyi bekliyor

Müslüman kardeşim daha sonra yatsı ve sabah namazı hakkındaki zaferden neler geldiğine bir bak… Abdulrahman b. Ebu Amr Hz. Osman camiye girdi tek başına kalınca onun arkasından geldim dedim. Kardeşimin oğlu Resülullah aleyhissalâtu vesselam’den: “Yatsı namazını cemaatle kılan kimse, gece yarısına kadar namaz kılmış gibidir. Sabah namazını cemaatle kılan kimse ise bütün gece namaz kılmış gibidir“. şeklinde işittim.

Bugün islami sohbet olarak size cemaat namazının faydasından bahsettik. Bir sonraki islami bilgiler ışığında toplanmak dileğiyle. Selamun Aleyküm. Elhamdülillahi rabbilalemin.

cemaat ile namaz kılmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir